E-Democracy Pages Wiki

Search Wiki

 

Tools

 

Minnesota State House and Senate candidates

From E-Democracy.org

Revision as of 13:58, 3 August 2012 by Emufarmers (Talk | contribs) (Reverted edits by JohnColeman (talk) to last revision by Stefficorneliusa)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

ARCHIVED PAGE - THIS PAGE DORMANT UNTIL 2012


Minnesota elections

Please help update 2010 as candidates emerge. This is a "self-help" directory where anyone can edit.


The old version of this directory is based on pre-primary source data from the state's candidates database.

To add candidate websites or their city of residence, simply press "Edit" in the appropriate section below.


Party Abbrevations:

  • DFL - Democratic Farmer Labor
  • R - Republican
  • I - Independence
  • G - Green

Listed by:

  • District - Party - Name - City of Residence - Website



Districts 1-9

  • 1
    • 1 - DFL - Leroy Stumpf - Plummer -
  • 3
    • 3 - R - Ted Lovdahl - Effie -
    • 3 - DFL - Tom Saxhaug - Grand Rapids -
      • 03A - DFL - Bob Anderson - International Falls -
      • 03A - DFL - Tom Anzelc - Balsam Township -
      • 03A - R - Les Lemm - Baudette -
      • 03A - I - Chris Pfeifer - Mizpah - http://www.ltdmeansletstrydemocracy.com
      • 03B - DFL - Loren A. Solberg - Grand Rapids -
  • 6
    • 6 - DFL - Thomas M. Bakk - Cook -
    • 6 - R - Jennifer L. Havlick - Two Harbors -
  • 7
    • 7 - R - Steve Khalar - Duluth -
    • 7 - DFL - Yvonne Prettner Solon - Duluth -
      • 07A - R - Becky Hall - Duluth -
      • 07A - DFL - Thomas Huntley - Duluth -
      • 07B - DFL - Mike Jaros - Duluth -


  • 9
    • 9 - R - Paul Holle - Wheaton -
    • 9 - DFL - Keith Langseth - Glyndon -

Districts 10-19

  • 10
    • 10 - R - Cal Larson - -
    • 10 - DFL - Dan Skogen - Hewitt - http://www.danskogen.com
      • 10A - R - Bud Nornes - Fergus Falls -
      • 10A - DFL - Maryjane Westra - Fergus Falls - http://www.mjforrep.com
      • 10B - DFL - Tim Nieminen - -
      • 10B - R - Dean Simpson - Perham -
  • 14
    • 14 - R - Michelle Fischbach - Paynesville -
    • 14 - DFL - Paul Stacke - Sartell -
      • 14A - DFL - Barbara A. Beniek - Rice - http://www.beniekforhouse.com
      • 14A - R - Dan Severson - Sauk Rapids -
      • 14B - DFL - Larry Hosch - -
      • 14B - R - Nate Stang - -

Districts 20-29

  • 20
    • 20 - R - Roger Dale - Hanley Falls -
    • 20 - DFL - Gary W. Kubly - Granite Falls -
  • 22
    • 22 - DFL - -
    • 22 - R - Doug Magnus- Slayton
  • 24
    • 24 - R - Julie A. Rosen - Fairmont -
    • 24 - DFL - David Wertjes - Bricelyn -
      • 24A - R - Bob Gunther - Fairmont -
      • 24A - DFL - Norma Schmitt - Winnebago -
      • 24B - R - Tony Cornish - Vernon Center -
      • 24B - DFL - Jim Peterson - Hartland -
  • 26
    • 26 - R - Dick Day - Owatonna -
    • 26 - DFL - Jeremy Eller - Faribault - http://www.jeremyeller.com
      • 26A - DFL - Kathy Muellerleile - Owatonna -

http://www.weneedkathy.org

  • 28

28 - John Howe - http://www.howeforsenate.com 28B-DFL Mark A Schneider- Plainview markforus@rconnect.com

Districts 30-39


  • 35
    • 35 - R - Claire Robling - Jordan -
      • 35A - R - Mike Beard - Shakopee -
      • 35A - DFL - Doug Zila - Prior Lake - http://www.zilavolunteer.com
      • 35B - R - Mark Buesgens - Jordan -
      • 35B - DFL - Taylor Kristoffe-Jones - Savage -

http://www.scottcountydfl.org

      • 35B - R - Tom Rees - Lakeville -
  • 39
    • 39 - R - Bill Jungbauer - West St. Paul -
    • 39 - DFL - James P. Metzen - South St. Paul -

Districts 40-49

  • 46
    • 46 - R - Steve Arakawa - - http://www.arakawaforsenate.com
    • 46 - DFL - Linda Scheid - Brooklyn Park -
      • 46A - R - Linda J Etim - Brooklyn Park -
      • 46A - DFL - Mike Nelson - Brooklyn Park -
      • 46B - DFL - Debra Hilstrom - Brooklyn Center -
      • 46B - R - Jill Peterson - Brooklyn Center -
  • 49
    • 49 - R - Debbie Johnson - Ham Lake -
    • 49 - DFL - Jerry Newton - Coon Rapids -
      • 49A - R - Chris Delaforest - Andover -
      • 49A - DFL - Joe Zimmer - Andover -
      • 49B - DFL - Jeanine M. Allen - Andover -
      • 49B - R - Kathy Tingelstad - Andover -

Districts 50-59




  • 59
    • 59 - R - Sandra Burt - Minneapolis -
    • 59 - DFL - Lawrence J Pogemiller - Minneapolis - http://www.pogemiller.net
    • 59 - I - Rahn V Workcuff - Minneapolis -

Districts 60-67

  • 61
    • 61 - DFL - Linda Berglin - Minneapolis -
    • 61 - R - Mark Dolski - Minneapolis -
    • 61 - I - Lucky Rosenbloom - Minneapolis -
      • 61A - R - Terry Borchardt - Minneapolis -
      • 61A - DFL - Karen Clark - Minneapolis - http://www.votekaren.org
      • 61B - R - E. Scott Henry - Minneapolis -
      • 61B - DFL - Neva Walker - -


  • 66
    • 66 - R - Warren Anderson - St. Paul -
    • 66 - DFL - Ellen Anderson - St. Paul -
      • 66A - R - David R Buehler - St. Paul -
      • 66A - DFL - John Lesch - St. Paul -
      • 66B - DFL - Alice Hausman - St. Paul -
      • 66B - R - Joyce Nevins - St. Paul - [1]

article writing service

 

Home - Mobile - Forums - Wiki - Blog - About - Help - Contact - People - Donate - Rules - Archives